PH Gündem Yıl: 2018 Sayı: 3 / 2018


Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Proje Grubu
Yönetim Kurulu


Başkan:
Dr. Bülent Mutlu

Üye
Dr. Bahri Akdeniz

Üye
Dr. İbrahim Başarıcı

Üye

Dr. Mehmet Akbulut

Üye
Dr. Murat Meriç

Üye
Dr. Sümeyye Güllülü

3--3

PH Gündem - Editorial (Dr. Bahri Akdeniz)Editorial

Dr. Bahri Akdeniz

Değerli Okurlar Değerli Meslektaşlarım

PH gündem’in 3. sayısında Pulmoner hipertansiyon ile ilgili yaşadığımız gelişmeleri, karşılaştığımız ilginç olguları sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Şubat ayında Nice de 6. yapılan Dünya PH sempozyumundan bu sayımızda da 3 bölüm özetini vereceğiz: Sol kalp hastalıklarına bağlı PH, hipoksiye bağlı (grup 3 PH) PH ve kronik trombombolik pulmoner hipertansiyon.  Merkezleri Tanıyalım bölümünde bu sayımızda Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi PH merkezi var. Bu sayıdan itibaren ne neden nasıl köşesi açtık. Burada PH ile ilgili aklımıza takılan soruların neden ve nasıl olduğu tartışılacaktır. İlginizi çekeceğini umduğumuz 2 olgu sunumumuz var. Ülkemizde pek rastlamadığımız ilaca bağlı gelişen bir PH olgusu ve yine tanı aşamasında gözden kaçırdığımız bir doğumsal kalp hastalığına bağlı bir PH olguları tartışılmıştır.

8 Eylül de İstanbul Koç üniversitesinde proje grubumuzla ortak düzenlenen erişkin doğumsal kalp hastalıkları sempozyumunda konu Fallot tetralojisi idi. Erişkin ve çocuk kardiyologları, erişkin ve çocuk kalp cerrahları, radyoloji uzmanları ve elektrofizyologların iştirak ettiği multidisipliner toplantıda Fallot tetralojisi konusu enine boyuna tartışıldı. Bu sayımızda Dokuz Eylül Üniversitesinden Fallot tetralojisi ile ilgili izlemde karşılaştığımız sorunlar vaka özetleri ile paylaşılmış ve kısa bir derleme yapılmıştır.

Pulmoner hipertansiyon Uygulamalı Eğitim programlarımız devam etmektedir. İlki İzmir’de sonra İstanbul ve Elazığ’da yapılan toplantılar oldukça verimli geçmiştir. 2-3 Kasımda Ankara Hacettepe üniversitesinde bu yılın son eğitim programını gerçekleştireceğiz.

PH ile ilgileneceğiniz İyi ve verimli günler geçirmeniz dileği ile sonraki sayımızda görüşmek üzere……                   

Prof. Dr. Bahri Akdeniz3--3

 2020 © Bu sitenin tüm hakları Türk Kardiyoloji Derneğine aittir.